NEDEN VEX ROBOTICS

1.Çünkü VEX eğitimde çocukları geleceğe hazırlar.

Bugünün öğrencilerinden yarının bilim insanları, mühendisleri ya da her şeyin üstesinden gelen liderler olmasını bekliyoruz. Sürekli bir atılım içerisinde olan bilim; insanoğlunu düşünen, yaratan, zorluklarla başa çıkan, yılmayan ve problemlere çözüm üreten bireyler olmaya zorluyor. Ancak bu şekilde geleceği yaratmamız mümkün görünüyor. Dünyayı değiştirecek ve geleceği yaratacak güç; teknoloji ve tabii ki teknoloji kullanarak her şeyin üstesinden gelen bireyler.Bunun bilinciyle biz eğitimcilere yeni neslin eğitimi ile ilgili büyük sorumluluklar düşüyor. Bu noktada, öğrencilerimizi geleceğe hazırlama ve problem çözme becerilerini yükseltme amacıyla, sizleri yeni ve eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyoruz VEX Robotics.

2. Çünkü VEX sorunları çözmeyi öğretir.

● Öğrenciler, birer problem çözücü rolüne bürünerek beş farklı mühendislik çeşidinin gerekliliğini şimdiden öğrenip bunu deneyimleme fırsatı bulur. Robot kontrolü de dahil olmak üzere STEM ve robotik hakkında bağlam geliştirir.

● VEX Robotu Mühendislik tasarım sürecini kullanarak fonksiyonel bir VEX IQ robotu oluşturma görevini üstlenir ve tasarım geliştirmek için süreç içinde karşılaştığı problemleri adım adım çözer.

● VEX müfredatı ile basit makineler türünü ve makineler arasındaki ilişkiyi, bileşik basit makine oluşturmayı, basit sarkacı, DC motorları, kaldıraçları görerek, yaşayarak ve yaparak öğrenme imkanı bulur.

● Sürtünme, ağırlık merkezi, kuvvet kazancının hesaplanması gibi konularda uygulamalar yaparak, sorgulayarak daha derin ve anlamlı bilgiye ulaşır.

● Sensörler ve programlama ile ilgili terminolojiyi öğrenip programlama becerilerini geliştirerek mühendislik tasarım sürecinden etkili şekilde faydalanır.

● Yaptıkları tasarımları iyileştirmek için VEX sensörlerinin yanı sıra programlama teknikleri hakkında bilgi sahibi olur. Bunun yanı sıra robot oluşturmak için ekipler halinde çalışarak bir mühendis gibi sorun giderme ve problem çözme becerilerini geliştirir.

 

3. Çünkü VEX Güçlü Müfredat yapısına sahiptir.

Carnegie Mellon Üniversitesi Robot Akademisi tarafından hazırlanmış müfredatı, ülkemizde akademisyen ve öğretmenlerden oluşan komisyonla Türkçeye çevrilmiş ve ülkemiz ders yapısına uyarlanmıştır. 36 haftalık ünitelendirilmiş müfredatın yanı sıra yaz kamplarında ve kurslarda uygulanacak etkinlik müfredatı da ücretsiz olarak öğretmenlerimizle / VEX Takım mentörlerimiz ile paylaşılır. 

4. Çünkü VEX arka planı güçlü kod yapısına sahiptir.

VEX Robotics ‘in arkasında güçlü bir kod yapısı vardır. Hali hazırda bilinen kodlama yapısıyla çalışırlar. ( Scratch, C++, Phyton vb. )

Kodlama yaparken sizi bir programı kullanmaya mecbur bırakmaz. Hangi dilde kodlama yapmak isterseniz o editörü indirir ve kullanmaya başlarsınız. Dünyada ve ülkemizde ilkokul / ortaokul öğrencileri daha çok Modkit editörünü kullanırlar. Lise ve üniversite takımları ise RobotC editörünü kullanırlar. 

 

5. Çünkü VEX’in Kullanımı Kolaydır.

3D parçalar; VEX Robotics’in en büyük destekçilerinden olan Autodesk firması VEX Robotics’in parçaları için 3D tasarımların olduğu bir data dosyası hazırlamıştır. Bu dosyaları indirip 3D olarak kendiniz baskı alıp robotlarınızda kullanabilirsiniz. Hatta biz öğrenciler için hazırlanmış 3D parçaları direk kullanmak yerine üzerinde değişiklik yapıp, geliştirip daha yararlı bir işleve kavuşması için teşvik ederiz. Bu sayede ek parça satın almadan robot parçalarını kullanabiliyoruz.

Öğrenciler, Autodesk Fusion 360 programında robotunu önceden tasarlayıp, mekanik olarak test edebilirler.

 

6. Çünkü VEX Ücretsiz Eğitmen Eğitimi verir.

VEX Robotics Öğretmen eğitimleri de ücretsizdir. Geçtiğimiz eğitim döneminde ülkemizin çeşitli illerinde 20’den fazla VEX Robotics eğitimigerçekleştirdik. Her sene ihtiyaç doğrultusunda eğitimlerimizi sürdürmekteyiz.

 

Detaylar için tıklayınız...

 

7. VEX Robotik Yaz Dönemi Eğitim Kampları

Öğrenciler bu kamplarda , robotik bilimi, robot mekaniği, robot programlaması, girişimcilik, liderlik ve 3D tasarım eğitimleri almaktadır.

Detaylar için tıklayınız...

 

8. Çünkü VEX’de Dünya’nın en büyük robot yarışlarını organize eder.

VEX Müsabakaları , öğrencilerin hayatına STEM uygulamarını öğretmeye devam eder. Öğrenciler müsabakalar için bir ekiple beraber robotlarını tasarlar , inşa eder ve diğer takımlara karşı mücadele ederler. Bu süreç içerisinde öğrenciler takım çalışmasını , liderlik yapmayı ve iletişim becerilerini geliştiriler. Turnuvalar bölgesel, eyalet ve ulusal düzeylerde yıl boyunca yapılmaya devam ediyor ve her nisan ayında VEX Robotik Dünya Şampiyonası’nda sona eriyor! 

 

2018 yılında yapılan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30.000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti . Ve her sene olduğu gibi bu sene de Guiness Rekolar Kitabında “Dünyanın en büyük yarışması” tescil edildi.

 

Ülkemizde de yıl içerisinde ilkokul ortaokul ve lise düzeyinde birçok turnuva düzenlenir ve bu turnuvaların sonrasında Türkiye Şampiyonası düzenlenir.

 

9.VEX Turnuvaları ücretsizdir.

VEX Robotics turnuvaları bir sonuç değildir. Eğitimin bir parçasıdır. Bu nedenle Türkiye’de turnuva sayısı her dönem için ortalama 20 olarak planlanmıştır. Hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde ücretsiz olarak turnuvalara kayıt yapabilir ve katılabilirsiniz.

VEX takımları her sene belirlenen konu üzerinde STEM proje çalışması yaparlar. Takımlar bu çalışmada mühendislik tasarım sürecinin son üç adımı olan “prototipini yap - test et - uygula ” basamaklarını, turnuvalarda yaşayarak uygularlar. Sene boyunca çalışmalarını “mühendislik defterine” kaydederler.

 

Örnek Mühendislik Defterleri

Turnuva kuralları Carnegie Mellon Üniversitesi'nin çalışmalarıyla belirlenir. Pedagojik olarak belirlenen kurallar, yarışan takımların yaş aralığı / sınıfları göz önünde bulundurularak hazırlanır. Ilkokul takımları, ortaokul takımları, lise takımları ve üniversite takımları kendi aralarında maçlara çıkar ve turnuvada yer alırlar. Örneğin, ilkokul takımı asla lise takımıyla karşı karşıya gelmez.

 

YUKARI
X